WP Rocket 3.3.7 - en to fi translation catalogue (517 entries)

en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
fi: Sivustosi palveluntarjoaja on %s. Olemme kytkeneet päälle Varnishin automaattisen tyhjennyksen yhteensopivuuden takaamiseksi.

en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing and CDN, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
fi: Palvelinympäristöstäsi näyttäisi puuttuvan Kinstan ydintiedostoja välimuistin ja CDN:n hallintaan. Tämän vuoksi Kinsta-asennuksesi ja WP Rocket eivät toimi täysin yhdessä. Ole hyvä ja ota yhteyttä Kinstan tukeen ratkaistaksesi ongelman: %1$sMyKinsta %2$s

en: Jetpack XML Sitemaps
fi: Jetpack XML -sivukartat

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
fi: Esilataa sivukartta Jetpack-lisäosasta

en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
fi: Havaitsimme sivukartan, jonka on generoinut %s -lisäosa. Voit valita tämän option esiladataksesi sen.

en: All in One SEO XML sitemap
fi: All in One SEO XML -sivukartta

en: Rank Math XML sitemap
fi: Rank Math XML -sivukartta

en: The SEO Framework XML sitemap
fi: The SEO Framework XML -sivukartta

en: Yoast SEO XML sitemap
fi: Yoast SEO XML -sivukartta

en: Support
fi: Tuki

en: Docs
fi: Dokumentaatio

en: FAQ
fi: UKK

en: Settings
fi: Asetukset

en: Clear this cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: %s Update Rollback
fi: %s päivityksen peruutus

en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
fi: %1$s Palataksesi WP Rocket %2$s tai %3$s, siirry lisäosat-sivulle %2$s

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: sinulla ei ole riittäviä oikeuksia.

en: Settings import failed: no file uploaded.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: ei ladattua tiedostoa.

en: Settings import failed: incorrect filename.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: epäkelpo tiedostonimi.

en: Settings import failed: incorrect filetype.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: epäkelpo tiedostotyyppi.

en: Settings import failed:
fi: Asetusten tuonti epäonnistui:

en: Settings import failed: unexpected file content.
fi: Asetusten tuonti epäonnistui: epäkelpo tiedostosisältö.

en: Settings imported and saved.
fi: Asetukset tuotu ja tallennettu.

en: Cloudflare development mode error: %s
fi: Cloudflare development -tilan virhe: %s

en: Cloudflare development mode %s
fi: Cloudflare development -tila %s

en: Cloudflare cache level error: %s
fi: Cloudflare cache level -virhe: %s

[ctx: Cloudflare caching level]
en: Standard
fi: Standardi

en: Cloudflare cache level set to %s
fi: Cloudfrale cache level asetettu: %s

en: Cloudflare minification error: %s
fi: Cloudflare minification -virhe: %s

en: Cloudflare rocket loader error: %s
fi: Cloudflare rocket loader -virhe: %s

en: Cloudflare browser cache error: %s
fi: Cloudflare browser cache -virhe: %s

en: Cloudflare browser cache set to %s seconds
fi: Cloudflare browser cache asetettu %s sekuntiin

en: Excluded CSS Files
fi: Poissuljetut CSS -tiedostot

en: Excluded Inline JavaScript
fi: Sulje pois inline-JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
fi: Pois suljetut JavaScript -tiedostot

en: Never Cache URL(s)
fi: Välimuistista pois suljettavat URL-osoitteet

en: Never Cache User Agent(s)
fi: Välimuistista pois suljettavat selain-agentit

en: Always Purge URL(s)
fi: Tyhjennä aina välimuisti -osoitteet

en: Exclude files from CDN
fi: Sulje pois CDN:stä

en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: WP Rocket Options
fi: WP Rocket -asetukset

en: Never cache this page
fi: Ei välimuistia tälle sivulle

en: Activate these options on this post:
fi: Aktivoi nämä asetukset tälle postaukselle:

en: LazyLoad for images
fi: LazyLoad kuville

en: LazyLoad for iframes/videos
fi: LazyLoad iframeille/videoille

en: Minify HTML
fi: Kutista HTML

en: Minify/combine CSS
fi: Kutista/yhdistä CSS

en: Minify/combine JS
fi: Kutista/yhdistä JS

en: Optimize CSS Delivery
fi: Optimoi CSS:n jakelu

en: Defer JS
fi: Puskuroi JS

en: Activate first the %s option.
fi: Aktivoi ensin %s -asetus.

en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
fi: %1$sHuomio: %2$s Mikään näistä asetuksista ei pure, mikäli tämä postaus on suljettu pois välimuistista yleisissä välimuistin asetuksissa.

en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
fi: <strong>%1$s</strong> ei ole aktivoitu riittämättömien kirjoitusoikeuksien vuoksi.<br>Tee <strong>%2$s</strong> kirjoitettavaksi ja yritä deaktivointia uudelleen, tai pakota deaktivointi nyt:

en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
fi: <strong>%s</strong>: Yksi tai useampi lisäosa on otettu käyttöön tai postettu käytöstä. Tyhjennä välimuisti mikäli ne vaikuttavat sivustosi ulkoasuun.

en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
fi: <strong>%s</strong>: Seuraavat lisäosat eivät ole yhteensopivia tämän lisäosan kanssa ja saattavat aiheuttaa erikoisia tilanteita:

en: Deactivate
fi: Ota pois käytöstä

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
fi: WP Rocket Footer JS ei ole virallinen lisäosa. Se estää joitakin WP Rocket:in ominaisuuksia toimimasta oikein. Ole hyvä ja poista se käytöstä mikäli törmäät ongelmiin.

en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
fi: %1$s: Mukautettu osoiterakenne on pakollinen, jotta tämä lisäosa toimisi oikein. %2$sMene osoiterakenteen asetuksiin %3$s

en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
fi: Vianetsintä: %1$sKuinka antaa järjestelmän tiedostoille kirjoitusoikeus %2$s

en: %1$s is good to go! %2$sTest your load time%4$s, or visit your %3$ssettings%4$s.
fi: %1$s on käyttövalmisvalmis! %2$sTestaa sivusilatausaika %4$s, tai tsekkaa %3$s asetukset %4$s.

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
fi: Sallitko WP Rocketin kerätä ei-sensitiivistä diagnostiikkadataa verkkosivultasi?

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
fi: Tämä auttaisi meitä parantamaan WP Rocketin toimintaa tulevaisuudessa.

en: What info will we collect?
fi: Mitä tietoja keräämme?

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
fi: Alla näet yksityiskohtaisesti kaiken datan jota WP Rocket kerää mikäli sallit sen. WP Rocket ei koskaan siirrä domainin nimitietoja, sähköpostiosoitteita (paitsi lisenssin vahvistuksen yhteydessä), IP-osoitteita, tai kolmannen osapuolen API-avaimia.

en: Yes, allow
fi: Kyllä, salli

en: No, thanks
fi: Ei kiitos

en: Thank you!
fi: Kiitos!

en: WP Rocket now collects these metrics from your website:
fi: WP Rocket kerää nyt seuraavat tiedot verkkosivustasi:

en: %s: Cache cleared.
fi: %s: Välimuisti tyhjennetty.

en: %s: Post cache cleared.
fi: %s: Postauksen välimuisti tyhjennetty.

en: %s: Term cache cleared.
fi: %s: Avainsanan välimuisti tyhjennetty.

en: %s: User cache cleared.
fi: %s: Käyttäjän välimuisti tyhjennetty.

en: Stop Preload
fi: Pysäytä esilataus

en: Force deactivation
fi: Pakota deaktivointi

en: The following code should have been written to this file:
fi: Alla olevan koodin olisi pitänyt päätyä tähän tiedostoon:

en: Dismiss this notice.
fi: Kuittaa tämä tiedote.

en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
fi: %s konfigurointi ei onnistunut puuttuvien kirjoitusoikeuksien vuoksi.

en: Affected file/folder: %s
fi: Tiedosto/kansio: %s

en: Revisions
fi: Versiot

en: Auto Drafts
fi: Automaattiset luonnokset

en: Trashed Posts
fi: Postaukset roskakorissa

en: Spam Comments
fi: Roskapostikommentit

en: Trashed Comments
fi: Kommentit roskakorissa

en: Expired transients
fi: Vanhentuneet transientit

en: Transients
fi: Transientit

en: Tables
fi: Taulut

en: The debug file could not be deleted.
fi: Debug -tiedostoa ei voitu poistaa.

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: License
fi: Lisenssi

en: API key
fi: API-avain

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Get help, account info
fi: Pyydä apua, tilin tiedot

en: My Status
fi: Oma status

en: Rocket Tester
fi: Rocket -testaaja

en: I am part of the WP Rocket Beta Testing Program.
fi: Olen osa WP Rocket Betatestaus -ohjelmaa.

en: Rocket Analytics
fi: Rocket Analytiikka

en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
fi: Annan luvan jakaa anonymisoitua dataani kehitystiimille auttaakseni WP Rocket parentelua. %1$sMitä tietoja keräämme?%2$s

en: Cache
fi: Välimuisti

en: Basic cache options
fi: Välimuistin perusasetukset

en: Mobile Cache
fi: Mobiillivälimuisti

en: Speed up your site for mobile visitors.
fi: Nopeuta sivustoasi mobiilikäyttäjille.

en: We detected you use a plugin that requires a separate cache for mobile, and automatically enabled this option for compatibility.
fi: Havaitsimme lisäosan, joka tarvitsee erillisen välimuistin mobiililaitteille. Asetimme tämän asetuksen päälle yhteensopivuuden takaamiseksi.

en: User Cache
fi: Käyttäjävälimuisti

en: %1$sUser cache%2$s is great when you have user-specific or restricted content on your website.
fi: %1$sKäyttäjävälimuisti%2$s on väkevä ominaisuus, jos sinulla on käyttäjäkohtaista sisältöä sivullasi.

en: Cache Lifespan
fi: Välimuistin elinikä

en: Cache lifespan is the period of time after which all cache files are removed.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
fi: Välimuistin elinikä on aikaväli, jonka jälkeen koko välimuisti tyhjennetään. <br> Salli %1$sesilataus%2$s välimuistille luodaksesi välimuistin automaattisesti uudelleen eliniän loputtua.

en: Enable caching for logged-in WordPress users
fi: Salli välimuisti kirjautuneille WordPress -käyttäjille

en: Enable caching for mobile devices
fi: Salli välimuisti mobiililaitteille

en: Separate cache files for mobile devices
fi: Erillinen välimuisti mobiililaitteille

en: %1$sMobile cache%2$s works safest with both options enabled. When in doubt, keep both.
fi: %1$sMobiilivälimuisti %2$s toimii parhaiten kun sallit molemmat asetukset. Jos sinua epäilyttää, pidä molemmat päällä.

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
fi: Määritä aika, jonka jälkeen globaali välimuisti tyhjennetään<br>(0 = ei aikarajaa)

en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
fi: Pienennä elinikä kymmeneen tuntiin tai pienemmäksi, jos huomaat ongelmia jotka tuntuvat katoavan säännöllisin väliajoin. %1$sMiksi?%2$s

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Hours
fi: Tuntia

en: Days
fi: Päivää

en: File Optimization
fi: Tiedostojen optimointi

en: Optimize CSS & JS
fi: Optimoi CSS & JS

en: Basic Settings
fi: Perusasetukset

en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
fi: %1$s Kutistus on aktivoitu <strong>Autoptimize</strong>:ssä. Jos haluat käyttää %2$s -kutistusta, poista kyseiset asetukset Autoptimize:stä.

en: CSS Files
fi: CSS -tiedostot

en: JavaScript Files
fi: JavaScript -tiedostot

en: Minifying HTML removes whitespace and comments to reduce the size.
fi: HTML:n kutistaminen positaa turhat välilyönnit ja kommentit pienentääkseen tiedoston kokoa.

en: Combine Google Fonts files
fi: Yhdistä Google Font -tiedostot

en: Combining Google Fonts will reduce the number of HTTP requests.
fi: Google Font -tiedostojen yhdistäminen vähentää HTTP-kyselyjen määrää.

en: Remove query strings from static resources
fi: Poista muuttujat staattisista tiedostoista

en: Removes the version query string from static files (e.g. style.css?ver=1.0) and encodes it into the filename instead (e.g. style-1.0.css). Can improve your GTMetrix score. %1$sMore info%2$s
fi: Poistaa muuttujat staattisten tiedstojen nimistä (esim. style.css=?ver1.0) ja muuttaa sen staattiseksi tiedostonimeksi (esim. style-1.0.css). Voi parantaa GTMetrix -pisteitä. %1$sLisätietoja%2$s

en: Minify CSS files
fi: Kutista CSS -tiedostot

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
fi: CSS -tiedstojen kutistaminen poistaa turhat välilyönnit ja kommentit pienentääkseen tiedoston kokoa.

en: This could break things!
fi: Tämä saattaa rikkoa asioita!

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
fi: Jos huomaat virheitä sivustollasi tämän asetuksen aktivoinnin jälkeen, poista tämä asetus käytöstä ja sivustosi toiminta palaa normaaliksi.

en: Activate minify CSS
fi: Aktivoi CSS:n kutistus

en: Combine CSS files <em>(Enable Minify CSS files to select)</em>
fi: Yhdistä CSS -tiedostot <em>(aktivoi CSS:n kutistus ensin)</em>

en: Combine CSS merges all your files into 1, reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
fi: CSS:n yhdistäminen yhdistää kaikki erilliset CSS -tiedostot yhdeksi, vähentäen HTTP-kyselyiden määrää. Ei suositeltavaa, jos sivustosi käyttää HTTP/2 -yhteyksiä. %1$sLisätietoja%2$s

en: Activate combine CSS
fi: Aktivoi CSS:n yhdistäminen

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
fi: Määritä verkko-osoitteet niihin CSS -tiedostoihin jotka haluat sulkea pois kutistuksesta ja yhdistämisestä (yksi osoite per rivi).

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
fi: Verkkotunnus-osa poistetaan automaattisesti. <br>Voit käyttää (.*).css -jokereita sulkeaksesi pois kaikki CSS -tiedostot tietystä kansiosta.

en: Optimize CSS delivery
fi: Optimoi CSS:n jakelu

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
en: Optimize CSS Delivery is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s Optimize CSS Delivery option, disable the %1$s plugin.
fi: CSS:n optimoitu jakelua hoitaa tällä hetkellä %1$s -lisäosa. Jos haluat käyttää WP Rocketin CSS:n optimoitua jakelua, poista käytöstä %1$s -lisäosa.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website for faster perceived load time. %1$sMore info%2$s
fi: CSS:n jakelun optimointi poistaa renderöinnin estävän CSS:n lataamisen verkkosivultasi ja mahdollistaa nopeamman visuaalisen latausajan. %1$sLisätietoa%2$s

en: Fallback critical CSS
fi: Kriittisen CSS:n turvaverkko

en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
fi: Tarjoaa turvaverkon mikäli automaattisesti luotu kriittinen CSS on virheellinen. %1$sLisätietoja%2$s

en: Minify JavaScript files
fi: Kutista JavaScript -tiedostot

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
fi: JavaScript -tiedostojen kutistaminen poistaa turhat välilyönnit ja kommentit pienentääkseen tiedoston kokoa.

en: Activate minify JavaScript
fi: Aktivoi JavaScript:in kutistus

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
fi: Yhdistä JavaScript -tiedstot <em>(salli JavaScript:in kutistaminen ensin)</em>

en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
fi: JavaScript:in yhdistäminen yhdistää sivustosi sisäiset, ulkoiset ja inline-JavaScript -koodit yhteen vähentäen HTTP-pyyntöjä. Ei suositeltavaa jos käytössäsi on HTTP/2. %1$sLisätietoja%2$s

en: Activate combine JavaScript
fi: Aktivoi JavaScript:in yhdistäminen

en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
fi: Määritä sopivat kaaviot inline-JavaScriptille, jonka haluat sulkea pois yhdistämisestä (yksi per rivi). %1$sLisätietoa%2$s

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
fi: Määritä verkko-osoitteet pois suljettaville JavaScript -tiedostoille, joita et halua mukaan kutistukseen ja yhdistämiseen (yksi per rivi).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
fi: <strong>Sisäiset:</strong> Verkko-osoitteen domain-osuus osoitteesta jätetään automaattisesti pois. Käytä (.*).js -jokerimerkkiä sulkeaksesi pois kaikki JS-tiedostot tietystä kansiosta.

en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
fi: <strong>Ulkoiset:</strong> Anna joko kokonainen URL, tai pelkkä domain-nimi sulkeaksesi pois ulkoiset JS-tiedostot. %1$sLisätietoa%2$s

en: Load JavaScript deferred
fi: Lataa JavaScript puskuroidusti

en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
fi: JavaScript:in lataaminen puskuroidusti poistaa renderöinnin estävän JS:n lataamisen ja voi parantaa sivusi latausaikaa. %1$sLisätietoa%2$s

en: Safe Mode for jQuery (recommended)
fi: Turvallinen jQueryn lataaminen (suositeltu)

en: Safe mode for jQuery for deferred JS ensures support for inline jQuery references from themes and plugins by loading jQuery at the top of the document as a render-blocking script.<br><em>Deactivating may result in broken functionality, test thoroughly!</em>
fi: jQueryn turvallinen lataaminen puskuroidun JS:n kanssa takaa yhteensopivuuden inline-koodin kanssa, joka vaatii jQueryn. Turvallinen lataaminen pakottaa jQueryn latauksen heti sivusi alussa.<br><em>Tämän deaktivointi voi rikkoa sivusi toiminnallisuutta, testaa perusteellisesti!</em>

en: LazyLoad, emojis, embeds
fi: LazyLoad, emojit, sisällytykset

en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
fi: Voi parantaa näkyvää ja todellista latausaikaa, sillä kuvat, iframet ja videot ladataan vasta kun ne ilmestyvät (tai ovat juuri ilmestymässä) näkyviin. Tämä vähentää HTTP-pyyntöjen määrää. %1$sLisätietoja%2$s

en: Use default emoji of visitor's browser instead of loading emoji from WordPress.org
fi: Käytä käyttäjän selaimen oletus-emojitä, äläkä lataa niitä WordPress.org -sivustolta

en: Embeds
fi: Sisällytykset

en: Prevents others from embedding content from your site, prevents you from embedding content from other (non-whitelisted) sites, and removes JavaScript requests related to WordPress embeds
fi: Estää muita sisällyttämästä sivusi sisältöä omille sivuilleen, estää sinua sisällyttämästä (ei sallittujen) muita sivuja, sekä poistaa sisällytykseen liittyvät JavaScript-koodit.

en: Enable for images
fi: Käytä kuviin

en: Enable for iframes and videos
fi: Käytä iframeihin ja videoihin

en: Replace YouTube iframe with preview image
fi: Korvaa YouTuben iframe esikatselukuvalla

en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
fi: Tämä voi parantaa sivusi latausaikaa merkittävästi, jos sivullasi on paljon YouTube -videoita.

en: Disable Emoji
fi: Poista emojit käytöstä

en: Disable Emoji will reduce the number of external HTTP requests.
fi: Poistamalla emojit käytöstä, voit vähentää ulkoisten HTTP-kyselyjen määrää.

en: Disable WordPress embeds
fi: Poista käytöstä WordPress -sisällytykset

en: Preload
fi: Esilataa

en: Generate cache files
fi: Luo välimuistitiedostot

en: When you enable preloading WP Rocket will generate the cache starting with the links on your homepage followed by the sitemaps you specify. Preloading is automatically triggered when you add or update content and can also be manually triggered from the admin bar or from the %1$sWP Rocket Dashboard%2$s.
fi: Kun asetat päälle välimusitin esilatauksen, WP Rocket luo välimuistitiedostot alkaen kotisivustasi ja siinä olevista linkeistä. Jos olet ottanut käyttöön sivukartta-esilatauksen, myös niissä olevat sivut esiladataan. Esilataus aloitetaan automaattisesti kun lisäät tai päivität sivujasi, sekä se voidaan myös aloittaa manuaalisesti hallinta-valikosta tai %1$sWP Rocket:in kojelaudasta%2$s.

en: Prefetch DNS Requests
fi: Ennakkohae DNS-kyselyjä

en: DNS prefetching can make external files load faster, especially on mobile networks
fi: DNS-kyselyjen esilataaminen voi nopeuttaa ulkoisten tiedostojen lataamisen etenkin mobiiliverkoissa

en: Activate Preloading
fi: Aktivoi esilataus

en: Activate sitemap-based cache preloading
fi: Aktivoi sivukartta-pohjainen esilataus

en: Sitemaps for preloading
fi: Sivukartat esilatausta varten

en: Specify XML sitemap(s) to be used for preloading
fi: Määritä XML-sivukartat, jotka luetaan esilataukseen

en: URLs to prefetch
fi: URL-osoitteet esilataukseen

en: Specify external hosts to be prefetched (no <code>http:</code>, one per line)
fi: Määritä verkko-isännät jotka esiladataan (ei <code>http:</code>, yksi isäntä per rivi)

en: Advanced Rules
fi: Lisäasetukset

en: Fine-tune cache rules
fi: Hienosäädä välimuistisääntöjä

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
fi: Arkaluontoiset sivut, kuten räätälöidyt kirjautumis-sivut tulisi poissulkea välimuistista.

en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
fi: <br>Ostoskori, kassa ja "Oma tili" -sivut, jotka on asetettu kohdassa <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> tunnistetaan automaattisesti eikä niitä ladata välimuistiin.

en: Never Cache Cookies
fi: Välimuistista pois suljettavat evästeet

en: Cache Query String(s)
fi: Muuttujat välimuistiin

en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
fi: %1$sMuuttujat välimuistiin -optio%2$s mahdollistaa sinut pakottamaan tietyt GET-parametrit välimuistiin.

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
fi: Määritä URL-osoitteet sivuista tai postauksista jotka aluat sulkea pois välimuistista (yksi per rivi)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
fi: Domain-osuus osoitteesta riisutaan automaattisesti. <br>Käytä (.*) -jokerimerkkiä sulkeaksesi pois useamman osoitteen samasta polusta.

en: Specify the IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
fi: Määritä niiden evästeiden ID-tunnus jota kantavalle käyttäjälle ei koskaan näytetä välimuistissa olevia sivuja (yksi per rivi)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
fi: Määritä selain-agentit joille ei näytetä koskaan välimuistissa olevaa sivua (yksi per rivi)

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
fi: Käytä (.*) -jokerimerkkiä tunnistaaksesi osan selain-agentista.

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
fi: Määritä ereityiset verkko-osoitteet joiden välimuistin haluat aina tyhjentää kun päivität jonkun sivun tai postauksen (yksi per rivi)

en: Specify query strings for caching (one per line)
fi: Määritä osoitteen muuttujat välimuistia varten (yksi per rivi)

en: Database
fi: Tietokanta

en: Optimize, reduce bloat
fi: Optimoi, vähennä turhaa bloattia

en: Post Cleanup
fi: Postauksien putsaus

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
fi: Postauksien versiot ja luonnokset poistetaan pysyvästi. Älä käytä tätä toimintoa jos haluat säilyttää eri versiot tai luonnokset.

en: Comments Cleanup
fi: Kommentien siivous

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
fi: Roskapostit ja roskakoriin siirretyt kommentit poistetaan pysyvästi.

en: Transients Cleanup
fi: Transienttien siivous

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
fi: Transientit ovat väliaikaisia "asetuksia"; ne on turvallista poistaa. Transientit luodaan automaattisesti uudestaan niitä käyttävien lisäosien toimesta.

en: Database Cleanup
fi: Tietokannan siivous

en: Reduces overhead of database tables
fi: Vähentää tietokantataulujen hävikkiä

en: Automatic cleanup
fi: Automaattinen siivous

en: All transients
fi: Kaikki transientit

en: Optimize Tables
fi: Optimoi taulut

en: Schedule Automatic Cleanup
fi: Ajasta automaattinen siivous

en: Frequency
fi: Toistuvuus

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikottain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Integrate your CDN
fi: Integroi CDN-palveluntarjoajasi

en: All URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to the CNAME(s) you provide.
fi: Kaikki staattisten tiedostojen (CSS, JS, kuvat) URL-osoitteet korvataan antamallasi CNAME-tietueella.

en: Not required for services like Cloudflare and Sucuri. Please see our available %1$sAdd-ons%2$s.
fi: Ei vaadittu tietyissä palveluissa kuten Cloudflare ja Sucuri. Ole hyvä ja katso saatavilla olevat %1$slisäosat%2$s.

en: Enable Content Delivery Network
fi: Aktivoi CDN (Content Delivery Network)

en: CDN CNAME(s)
fi: CDN CNAME(t)

en: Specify the CNAME(s) below
fi: Määritä CNAME(t) alle

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
fi: Määritä URL-osoitteet joiden tiedostoja ei tarjoilla CDN-palvelusta (yksi per rivi).

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
fi: Domain-osuus URL-osoitteesta poistetaan automaattisesti.<br>Käytä (.*) -jokeria sulkeaksesi pois kaikki tiedostotyypit annetusta polusta.

en: Heartbeat
fi: Sydämen syke

en: Control WordPress Heartbeat API
fi: Kontrolloi WordPressin Sydämen sykkeen rajapintaa

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
fi: Vähennä tai poista kokonaan käytöstä Sydämen sykkeen rajapinta helpottaaksesi palvelimesi kuormaa.

en: Reduce or disable Heartbeat activity
fi: Vähennä tai poista Sydämen syke

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
fi: Sykkeen harvennus muuttaa yhden kyselyn minuutista joka toiseen minuuttiin.

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
fi: Jos poistat Sykkeen kokonaan käytöstä, saatat rikkoa muiden lisäosien toimivuuden.

en: Do not limit
fi: Älä rajoita

en: Reduce activity
fi: Vähennetty syke

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Control Heartbeat
fi: Kontrolloi Sydämen sykettä

en: Behavior in backend
fi: Syke hallintasivulla

en: Behavior in post editor
fi: Syke postauksen editorissa

en: Behavior in frontend
fi: Syke julkisivulla

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: Add more features
fi: Lisää uusia ominaisuuksia

en: One-click Rocket Add-ons
fi: Yhden klikkauksen Rocket -lisäosat

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
fi: Yhden klikkauksen lisäosat ovat ominaisuuksia, jotka laajentavat käytettävissä olevia asetuksia helposti. Ota ominaisuus käyttöön tältä sivulta.

en: Rocket Add-ons
fi: Rocket -lisäosat

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
fi: Rocket -lisäosat ovat täydentäviä ominaisuuksia, jotka laajentavat käytettävissä olevia ominaisuuksia.

en: Improve browser caching for Google Analytics
fi: Paranna selaimen välimuistia Google Analyticsille

en: WP Rocket will host these Google scripts locally on your server to help satisfy the PageSpeed recommendation for <em>Leverage browser caching</em>.<br>%1$sLearn more%2$s
fi: WP Rocket hostaa nämä Googlen scriptit lokaalisti palvelimellasi auttaakseen PageSpeed -suosituksissa koskien <em>Hyödynnä selaimen välimuistia</em>.<br>%1$sLue lisää aiheesta%2$s

en: Improve browser caching for Facebook Pixel
fi: Paranna selaimeen välimuistia Facebook Pixel:iä varten

en: WP Rocket will host these Facebook Pixels locally on your server to help satisfy the PageSpeed recommendation for <em>Leverage browser caching</em>.<br>%1$sLearn more%2$s
fi: WP Rocket hostaa nämä Facebook Pixel:it lokaalisti palvelimellasi auttaakseen PageSpeed -suosituksissa koskien <em>Hyödynnä selaimen välimuistia</em>.<br>%1$sLue lisää aiheesta%2$s

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
fi: Jos sinulla on Varnish asennettuna palvelimellesi, ota tämä ominaisuus käyttöön.

en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
fi: Varnish-välimuisti tyhjennetään automaattisesti aina kun WP Rocket:in välimuisti tyhjennetään.<br>%1$sLue lisää%2$s

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
fi: Integroi Cloudflare -tilisi tällä lisäosalla.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
fi: Syötä tilisi sähköposti, globaali API-avain, sekä domain jotta voit käyttää omainsuuksia kuten Cloudflaren välimusitin tyhjennus, sekä optimaaliset asetukset WP Rocket:ille.

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
fi: Tyhjennä Sucuri:n välimuisti kun WP Rocket:in välimuisti tyhjennetään.

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
fi: Syötä API-avaimesi tyhjentääksesi Sucuri:n välimuistin automaattisesti.

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
fi: Synkronoi Sucuri:n välimuisti tällä lisäosalla.

en: Cloudflare credentials
fi: Cloudflare -tunnukset

en: Cloudflare settings
fi: Cloudflare -asetukset

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
fi: Globaali API-avain:

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
fi: Löydä API-avaimesi

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
fi: Tilisi sähköposti

en: Development mode
fi: Kehitystila

en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
fi: Aktivoi väliaikaisesti kehitystila. Tämä asetus poistetaan automaattiseesti kolmen tunnin kuluttua. %1$sLue lisää%2$s

en: Optimal settings
fi: Optimaaliset asetukset

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
fi: Automaattisesti paranna Cloudflare:n asetuksia nopeuden ja yhteensopivuuden suhteen.

en: Relative protocol
fi: Suhteellinen protokolla

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
fi: Tätä tulisi käyttää vain yhdessä Cloudflaren "flexible SSL" -ominaisuuden kanssa. Staattisten tiedostojen (CSS, JS, kuvat) osoitteet uudelleenkirjoitetaan muotoon //.

en: Sucuri credentials
fi: Sucuri -tunnukset

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>:
fi: Palomuurin API-avain (lisäosan), täytyy olla formaatissa <code>{32 characters}/{32 characters}</code>:

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
fi: Löydä API-avaimesi

en: Upload file and import settings
fi: Tallenna tiedosto ja tuo asetukset

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
fi: Sucuri -lisäosa: API-avain täytyy olla muodossa <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.

en: Settings saved.
fi: Asetukset tallennettu.

en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
fi: Jotta tämä toimisi, %1$s %2$s vaatii vähintään:

en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
fi: PHP %1$s. Käyttääksesi tätä WP Rocket:in versiota, pyydä web-hostaajaasi päivittämään palvelimesi PHP-versio PHP %1$s tai uudempaan.

en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
fi: WordPress %1$s. Käyttääksesi tätä WP Rocket:in versiota, ole hyvä ja päivitä WordPress vähintään versioon %1$s.

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
fi: Päivitys ei ole sallittu sinulle. Voit palata edelliseen versioon alla olevasta painikkeesta.

en: Re-install version %s
fi: Uudelleenasenna versio %s

en: The log file does not exist.
fi: Lokitiedostoa ei löydy.

en: The log file could not be read.
fi: Lokitiedostoa ei pystytty lukemaan.

en: The logs are not saved into a file.
fi: Lokeja ei talleneta tiedostoon.

en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
fi: Kriittinen CSS sivulle %1$s ei generoitunut. Virhe: %2$s

en: The API returned an invalid response code.
fi: API palautti virheellisen vastauskoodin.

en: The API returned an empty response.
fi: Api palautti tyhjän vastauksen.

en: The critical CSS content could not be saved as a file in %s.
fi: Kriittistä CSS-sisältöä ei voitu tallentaa tiedostoksi kohteessa %s.

en: Critical CSS for %s generated.
fi: Kriittinen CSS sivulle %s generoitu.

en: Preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because of the following error: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
fi: Esilatauksessa tapahtui virhe. Linkkejä ei voitu kerätä sivulta %1$s seuraavan virheen takia: %2$s. %3$sLue lisää%4$s.

en: Preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: %2$s. Security measures could be preventing access. %3$sLearn more%4$s.
fi: Esilatauksessa tapahtui virhe. Sivu %1$s ei ole saatavilla ja se palautti seuraavan virhekoodin: %2$s. Turvallisuusasetukset saattavat estää pääsyn sivulle. %3$sLue lisää%4$s.

en: Preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 404. Please make sure your homepage is accessible in your browser. %2$sLearn more%3$s.
fi: Esilatauksessa tapahtui virhe. Sivu %1$s ei ole saatavilla ja se palautti virhekoodin 404 . Varmista että etusivusi on avattavissa selaimessasi. %2$sLue lisää%3$s.

en: Preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 500. Please check with your web host about server access. %2$sLearn more%3$s.
fi: Esilatauksessa tapahtui virhe. Sivu %1$s ei ole saatavilla ja se palautti virhekoodin 500 . Tarkista palvelimesi asetukset. %2$sLue lisää%3$s.

en: Preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because it returned the following response code: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
fi: Esilatauksessa tapahtui virhe. Linkkejä ei voitu kerätä sivulta %1$s koska se palautti virheen: %2$s. %3$sLue lisää%4$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because of the following error: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Linkkejä ei voitu kerätä sivulta %1$s seuraavan virheen takia: %2$s. %3$sLue lisää%4$s.

en: Sitemap preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: %2$s. Security measures could be preventing access. %3$sLearn more%4$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Sivu %1$s ei ole saatavilla ja se palautti seuraavan virhekoodin: %2$s. Turvallisuusasetukset saattavat estää pääsyn sivulle. %3$sLue lisää%4$s.

en: Sitemap preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 404. Please make sure you entered the correct sitemap URL and it is accessible in your browser. %2$sLearn more%3$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Sivu %1$s ei ole saatavilla ja se palautti virhekoodin 404 . Varmista että etusivusi on avattavissa selaimessasi. %2$sLue lisää%3$s.

en: Sitemap preload encountered an error. %1$s is not accessible to due to the following response code: 500. Please check with your web host about server access. %2$sLearn more%3$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Sivu %1$s ei ole saatavilla ja se palautti virhekoodin 500 . Tarkista palvelimesi asetukset. %2$sLue lisää%3$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not gather links on %1$s because it returned the following response code: %2$s. %3$sLearn more%4$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Linkkejä ei voitu kerätä sivulta %1$s koska se palautti virheen: %2$s. %3$sLue lisää%4$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not collect links from %1$s because the file is empty. %2$sLearn more%3$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Linkkejä ei voitu kerätä sivulta %1$s koska tiedosto vaikuttaisi olevan tyhjä. %2$sLue lisää%3$s.

en: Sitemap preload encountered an error. Could not collect links from %1$s because of an error during the XML sitemap parsing. %2$sLearn more%3$s.
fi: Sivukartan esilatauksessa tapahtui virhe. Linkkejä ei voitu kerätä sivulta %1$s koska XML-sivukartan koostamisessa tapahtui virhe. %2$sLue lisää%3$s.

en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
fi: Kriittisen CSS:n generointi on parhaillaan käynnissä: %1$d / %2$d sivutyypistä on valmis. (Päivitä tämä sivu nähdäksesi etenemisen)

en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
fi: Kriittisen CSS:n generointi valmistunut %1$d / %2$d sivutyypille.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
fi: Kriittisen CSS:n generoinnissa tapahtui virhe.

en: Learn more.
fi: Lue lisää.

en: weekly
fi: viikottain

en: Database optimization process is running
fi: Tietokannan optimointi on parhaillaan käynnissä

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
fi: Tietokannan optimointi on valmis. Kaikki oli jo optimoitu!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
fi: Tietokannan optimointi on valmis. Alla lista optimoiduista kohteista:

en: %1$d %2$s optimized.
fi: %1$d %2$s optimoitu

en: Tools
fi: Työkalut

en: Import, Export, Rollback
fi: Tuo, vie ja palauta

en: Image Optimization
fi: Kuvien optimointi

en: Compress your images
fi: Pakkaa kuvat

en: Preload: WP Rocket has started preloading your website. Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
fi: Esilataus: WP Rocket on aloittanut sivustosi välimuistin esilatauksen. Siirry %1$sWP Rocket -asetuksiin%2$s nähdäksesi etenemisen.

en: %1$sSimpleXML PHP extension%2$s is not enabled on your server. Please contact your host to enable it before running sitemap-based cache preloading.
fi: %1$sSimpleXML PHP -lisäosa %2$s ei ole aktivoituna palvelimellasi. Ole hyvä ja pyydä ylläpitäjääsi aktivoimaan se ennen kuin yrität ajaa sivukarttaan pohjautuvaa välimuistin esilatausta.

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
fi: %1$s %2$s poista emoji%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$spoista emoji%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sremove query strings%3$s conflicts with WP Rocket %2$sremove query strings%3$s
fi: %1$s %2$spoista muuttujat%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$spoista muutujat%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
fi: %1$s %2$sGZIP-pakkaus%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$sGZIP-pakkauksen%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
fi: %1$s %2$sselaimen välimuisti%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$sselaimen välimuistin%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
fi: %1$s %2$ssivujen välimuisti%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$ssivujen välimuistin%3$s kanssa

[ctx: Hummingbird notice]
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
fi: %1$s %2$sresurssien optimointi%3$s on ristiriidassa WP Rocketin %2$sresurssien optimoinnin%3$s kanssa

en: Sucuri cache purge error: %s
fi: Sucurin välimuistin tyhjennysvirhe: %s

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
fi: Sucurin välimuistia tyhjennetään. Huomioi, että operaatio voi kestää pari minuuttia.

en: Sucuri firewall API key was not found.
fi: Sucurin palomuurin API-avainta ei löytynyt.

en: Sucuri firewall API key is invalid.
fi: Sucurin palomuurin API-avain on virheellinen.

en: Error when contacting Sucuri firewall API.
fi: Virhe yhteydessä Sucurin palomuurin rajapintaan.

en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
fi: Tapahtui virhe otettaessa yhteyttä Sucurin palomuurin rajapintaan. Virheilmoitus oli: %s

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
fi: Sucurin palomuurin rajapinnalta ei saatu vastausta.

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
fi: Sucurin palomuurin rajapinta palautti virheellisen vastauksen.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
fi: Sucurin palomuurin rajapinta palautti tuntemattoman virheen.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
fi: Odottamaton virhe. Vika voi olla joko WP-Rocket.me:n päässä tai tämän palvelimen asetuksissa. Jos ongelmat jatkuvat, <a href="%s">ota yhteys tukeen</a>.

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: Clear this post
fi: Tyhjennä tämä sivu

en: Purge this URL
fi: Tyhjennä tämä osoite

en: Purge OPcache
fi: Tyhjennä OPcache

en: Regenerate Critical Path CSS
fi: Uudellenluo kriittinen CSS

en: Clear Cloudflare cache
fi: Tyhjennä Cloudflaren välimuisti

en: Preload cache
fi: Esilataa välimuisti

en: Documentation
fi: Dokumentaatio

en: %s clear
fi: %s tyhjennä

en: monthly
fi: kuukausittain

en: Cloudflare cache purge error: %s
fi: Cloudflaren välimuistin tyhjennyksen virhe: %s

en: Cloudflare cache successfully purged
fi: Cloudflaren välimuisti tyhjennetty

en: Activate Imagify
fi: Aktivoi Imagify

en: Install Imagify for Free
fi: Asenna ilmainen Imagify

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
fi: Nopeuta sivustoasi ja paranna SEO-tuloksiasi pienemtämällä kuviesi kokoa tinkimättä laadusta Imagifyn avulla.

en: More details
fi: Lisätietoja

en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
fi: Sivukartan esilataus: %d sivua on välimuistissa.

en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
fi: Sivukartan esilataus: %d sivua on nyt esiladattu. (päivitä sivua nähdäksesi etenemisen)

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
fi: <strong>JS</strong> -tiedostot jotka on puskuroitu

en: Add URL
fi: Lisää osoite

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fi: Ennen kuin voit tallentaa tuontitiedoston, sinun pitää korjata seuraavat virheet:

en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
fi: Valitse tiedosto koneeltasi (maksimi tiedostokoko: %s)

en: Your Cloudflare credentials are valid.
fi: Cloudflare -tunnuksesi ovat oikein.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
fi: Cloudflare -tunnuksesi ovat virheelliset!

en: Save and optimize
fi: Tallenna ja optimoi

en: Optimize
fi: Optimoi

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
fi: Huom:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
fi: Suorituskykyvinkki:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
fi: Ulkopuolinen ominaisuus havaittu:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
fi: Varoitus:

[ctx: button text]
en: Download settings
fi: Latausasetukset

en: Replace site's hostname with:
fi: Korvaa sivuston osoite:

en: reserved for
fi: varattu

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Images
fi: Kuvat

en: Add CNAME
fi: Lisää CNAME

en: Watch the video
fi: Katso video

en: Basic
fi: Perus

en: Static Files
fi: Staattiset tiedostot

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
fi: %1$s%2$s tarvitsee vähintään PHP:n version %3$s toimiakseen. Käyttääksesi tätä versiota, pyydä palvelimesi ylläpitäjältä ohjeita kuinka saat päivitettyä PHP:n vähintään versioon %3$s. Jos et pysty päivittämään PHP:ta, voit palata edelliseen versioon alla olevalla painikkeella.

en: Server type:
fi: Palvelimen tyyppi:

en: PHP version number:
fi: PHP:n versio:

en: WordPress version number:
fi: WordPress:in versio:

en: Current theme:
fi: Nykyinen teema:

en: Current site language:
fi: Sivuston nykyinen kieli:

en: Active plugins:
fi: Aktiiviset lisäosat:

en: Plugin names of all active plugins
fi: Aktiivisten lisäosien nimet

en: Anonymized WP Rocket settings:
fi: Anonymisoidut WP Rocket -asetukset:

en: Which WP Rocket settings are active
fi: Mitkä WP Rocket:in asetukset on aktivoitu

en: Cloudflare Email and API key are not set
fi: Cloudflaren sähköposti ja API-avain on asettamatta

en: Missing Cloudflare zone ID. %s could not fix this automatically.
fi: Cloudflaren zone ID puuttuu. %s ongelmaa ei pystytty korjaamaan automaattisesti.

en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
fi: Lue %1$sdokumentaatio%2$s saadaksesi lisätietoja.

en: Connection to Cloudflare failed
fi: Yhteys Cloudflareen epäonnistui

en: Choose a domain from the list
fi: Valitse verkkotunnus listalta

en: No domain available in your Cloudflare account
fi: Cloudflare -tililtäsi ei löytynyt yhtään verkkotunnusta

en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Palvelimemme ei pystynyt käsittelemään pyyntöäsi.

en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
fi: Yritä klikata %1$sTallenna muutokset%2$s -painiketta. Jos virhe toistuu, seuraa %3$stätä ohjetta%4$s.

en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Syynä voi olla, että käytät epäkelpoa versiota lisäosasta. Ole hyvä ja toimi seuraavasti:

en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
fi: Kirjaudu WP Rocket %1$s-tilillesi%2$s

en: Download the zip file
fi: Lataa zip-paketti

en: Reinstall
fi: Asenna uudelleen

en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
fi: Jos sinulla ei ole WP Rocket -tiliä, ole hyvä ja %1$sosta lisenssi%2$s.

en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Tätä käyttäjää ei löydy tietokannastamme.

en: To resolve, please contact support.
fi: Ratkaistaksesi ongelma, ota yhteys tukeemme.

en: License validation failed. This user account is blacklisted.
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui. Tämä käyttäjätili on bannattu.

en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
fi: Ole hyvä ja katso %1$stästä oppaasta%2$s lisätietoja.

en: Your license is not valid.
fi: Lisenssi ei ole validi.

en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
fi: Ole hyvä ja varmista, että sinulla on aktiivinen %1$sWP Rocket -lisenssi%2$s.

en: You have added as many sites as your current license allows.
fi: Olet lisännyt maksimimäärän sivuja jonka lisenssisi sallii.

en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
fi: Päivitä %1$stilisi%2$s tai %3$ssiirrä%2$s lisenssisi tälle verkkotunnukselle.

en: This website is not allowed.
fi: Tämä verkkosivusto ei ole sallittu.

en: Please %1$scontact support%2$s.
fi: Ole hyvä ja %1$sota yhteys tukeen%2$s.

en: This license key is not recognized.
fi: Lisenssiavainta ei tunnistettu.

en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
fi: Jos ongelma jatkuu, ole hyvä ja %1$sota yhteys tukeen%2$s.

en: License validation failed: %s
fi: Lisenssin varmennus epäonnistui: %s

en: Plugin installed successfully.
fi: Lisäosa asennettu.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
fi: Pahoittelut, sinulla ei ole oikeuksia asentaa lisäosia tälle sivustolle.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
fi: Pahoittelut, sinulla ei ole oikeuksia tehdä tätä.

en: Plugin install failed.
fi: Lisäosan asennus epäonnistui.

en: Go back
fi: Mene takaisin

en: Return
fi: Palaa

en: WP Rocket feedback
fi: WP Rocket -palaute

en: Close
fi: Sulje

en: May we have a little info about why you are deactivating?
fi: Voisimmeko saada lisätietoja miksi haluat poistaa lisäosan käytöstä?

en: <strong>It is a temporary deactivation.</strong> I am just debugging an issue.
fi: <strong>Välikaikainen deaktivointi.</strong> Koitan vain ratkaista ongelmaa.

en: The plugin <strong>broke my layout</strong> or some functionality.
fi: Lisäosa <strong>rikkoi ulkoasuni</strong> tai osan toiminnoista.

en: My PageSpeed or GTMetrix <strong>score did not improve.</strong>
fi: Sivustoni PageSpeed tai GTMetrix <strong>-arvosanat eivät parantuneet.</strong>

en: I did not notice a difference in loading time.
fi: En huomannut mitään eroa latausajoissa.

en: The plugin is <strong>too complicated to configure.</strong>
fi: Lisäosa on <strong>liian monimutkainen konfiguroida.</strong>

en: My host already has its own caching system.
fi: Web-hostaajallani on jo käytössä välimuistiohjelmisto.

en: What is the name of your web host?
fi: Minkä niminen web-hostaajasi on?

en: Other
fi: Muu

en: Let us know why you are deactivating WP Rocket so we can improve the plugin
fi: Kerro meille miksi haluat deaktivoida WP Rocket:in, jotta osaamme parantaa sitä jatkossa

en: The plugin broke my layout or some functionality
fi: Lisäosa rikkoi ulkoasun tai osan toiminnoista

en: This type of issue can usually be fixed by deactivating some options in WP Rocket.
fi: Tämänkaltaiset ongelmat voidaan yleensä ratkaista poistamalla käytöstä joitakin WP Rocket:in toimintoja.

en: Click "Apply Safe Mode" to quickly disable LazyLoad, File Optimization, Embeds and CDN options. Then check your site to see if the issue has resolved.
fi: Klikka "aktivoi turvallinen tila" kytkeäksesi nopeasti pois päältä LadyZoad:in, tiedostojen optimoinnin, sisällytykset ja CDN-asetukset. Katso sitten ratkesiko ongelmasi.

en: Apply safe mode
fi: Aktivoi turvallinen tila

en: Safe mode applied.
fi: Turvallinen tila aktivoitu.

en: Review your site in a private/logged out browser window.
fi: Tarkista sivustosi yksityisessä selainikkunassa.

en: Is the issue fixed? Now you can reactivate options one at a time to determine which one caused the problem. <a href="https://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-file-optimization/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">More info</a>
fi: Korjaantuiko ongelma? Voit nyt mennä ja ottaa käyttöön asetuksia yksi kerrallaan löytääksesi mikä asetus aiheutti ongelman. <a href="https://docs.wp-rocket.me/article/19-resolving-issues-with-file-optimization/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">Lisätietoja</a>

en: My PageSpeed or GT Metrix score did not improve
fi: Sivustoni PageSpeed tai GTMetrix -arvosanat eivät parantuneet.

en: WP Rocket makes your site faster. The PageSpeed grade or GTMetrix score are not indicators of speed.  Neither your real visitors, nor Google will ever see your website’s “grade”. Speed is the only metric that matters for SEO and conversions.
fi: WP Rocket tekee sivuistasi nopeammat. PageSpeed -arvosana tai GTMetrix -pisteet eivät mittaa sivusi nopeutta. Kukaan sivusi todellisista kävijöistä, tai Googlen hakurobotti ei koskaan näe sivusi "arvosanaa". Nopeus on ainoa mittari, jolla on merkitystä SEO-näkyvyydessä.

en: Yoast, the expert on all things related to SEO for WordPress states:
fi: Yoast, kaikkeen SEO:on liittyvän ammattilainen, sanoo:

en: [Google] just looks at how fast your website loads for users, so you don’t have to obsess over that specific score. You have to make sure your website is as fast as you can get it.
fi: [Google] katsoo ainoastaan kuinka noeasti sivustosi latautuu vierailijalle, joten sinun ei tarvitse olla pakkomielteinen yksittäisen arvosanan vuoksi. Sinun täytyy pitää ainoastaan huoli, että verkkosivusi on niin nopea kuin mahdollista.

en: How to measure the load time of your site:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>
fi: Kuinka mitata sivustosi nopeus:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>

en: Why you should not be chasing a PageSpeed score:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/</a>
fi: Miksi sinun ei tulisi jahdata PageSpeed -pisteitä:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/the-truth-about-google-pagespeed-insights</a>

en: I did not notice a difference in loading time
fi: En huomannut eroa latausajoissa

en: Make sure you look at your site while logged out to see the fast, cached pages!
fi: Varmista, että testaat sivuasi ilman että olet kirjautunut sisään nähdäksesi nopeat, välimuistiin lisätyt sivut!

en: The best way to see the improvement WP Rocket provides is to perform speed tests. Follow this guide to correctly measure the load time of your website:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>
fi: Paras tapa nähdä WP Rocket:in tekemät parannukset on suorittaa nopeustestejä. Seuraa tätä ohjetta mitataksesi sivustosi latausajan oikein:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>

en: The plugin is too complicated to configure
fi: Lisäosa on liian monimutkainen konfiguroida

en: We are sorry to hear you are finding it difficult to use WP Rocket.
fi: Olemme pahoillamme että koet WP Rocket:in liian monimutkaiseksi.

en: WP Rocket is the only caching plugin that provides 80% of best practices in speed optimization, by default. That means you do not have to do anything besides activate WP Rocket and your site will already be faster!
fi: WP Rocket on ainoa välimuisti-lisäosa, joka tarjoaa 80% mahdollisista nopeutus-metodeista oletusasetuksilla. Tämä tarkoittaa sitä, että sinun ei tarvitse käytännössä tehdä mitään muuta kuin aktivoida WP Rocket tehdäksesi sivustasi nopeamman!

en: The additional options are not required for a fast site, they are for fine-tuning.
fi: Valinnaiset asetukset eivät ole pakollisia sivuston nopeuttamisen kannalta, ne ovat hienosäätöä varten.

en: To see the benefit WP Rocket is already providing, measure the speed of your site using a tool like Pingdom:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>
fi: Nähdäksesi WP Rocket:in tarjoamat edut, mittaa sivustosi nopeus sopivalla työkalulla, kuten Pingdomilla:<br><a href="https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/?utm_source=wp_plugin&utm_medium=wp_rocket" target="_blank">https://wp-rocket.me/blog/correctly-measure-websites-page-load-time/</a>

en: Send & Deactivate
fi: Lähetä & deaktivoi

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Skip & Deactivate
fi: Ohita & deaktivoi

en: Clear cache after
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Import settings
fi: Tuo asetukset

[ctx: Active state of checkbox]
en: On
fi: Päällä

[ctx: Inactive state of checkbox]
en: Off
fi: Pois

en: Add-on status
fi: Lisäosan tila

en: Modify options
fi: Muokkaa asetuksia

en: Cloudflare Cache
fi: Cloudflare -välimuisti

en: Purges cached resources for your website. %s
fi: Tyhjentää välimuistiin ladatut resurssit. %s

en: Learn more
fi: Lue lisää

en: Clear all Cloudflare cache files
fi: Tyhjennä kaikki Cloudflaren välimuistin tiedostot

en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
fi: WP Rocket on nyt aktivoitu ja käytössäsi.

en: Your website should be loading faster now!
fi: Sivustosi pitäisi latautua nyt nopeammin!

en: To guarantee fast websites, WP Rocket applies 80% of web performance best practices.
fi: Taatakseen nopeat verkkosivut, WP Rocket käyttää automaattisesti 80% parhaista suorituskykykäytännöistä.

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
fi: Tarjoamme myös lisäasetuksia, joilla saat välitöntä lisähyötyä sivustollesi.

en: Continue to the options to further optimize your site!
fi: Jatka asetuksiin optimoidaksesi sivuasi vielä enemmän!

en: My Account
fi: Oma tili

en: Refresh info
fi: Päivitä tiedot

en: Expiration Date
fi: Päättymisaika

en: View my account
fi: Näytä oma tilini

en: Quick Actions
fi: Pikatoiminnot

en: Remove all cached files
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: Start cache preloading
fi: Aloita esilataus

en: Purge OPCache content
fi: Tyhjennä OPCache:n sisältö

en: Purge OPCache
fi: Tyhjennä OPcache

en: Regenerate Critical CSS
fi: Luo uudelleen kriittinen CSS

en: Frequently Asked Questions
fi: Usein Kysytyt Kysymykset

en: Still cannot find a solution?
fi: Etkö löytänyt ratkaisua?

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
fi: Lähetä meille tukitiketti ja saa apua ystävälliseltä ja ammattitaitoiselta Rakettiryhmältämme.

en: Ask support
fi: Pyydä tukea

en: Backup your database before you run a cleanup!
fi: Varmuuskopioi tietokantasi ennen kuin suoritat siivouksen!

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
fi: Kun tietokanta on optimoitu, toimintoa ei voi peruuttaa.

en: %1$sWP ROCKET%2$s created %3$sIMAGIFY%4$s %1$sfor best-in-class image optimization.%2$s
fi: %1$sWP ROCKET%2$s loi %3$sIMAGIFY:n%4$s%1$s tarjotakseen parasta kuvien optimointia.%2$s

en: Compress image to make your website faster, all while maintaining image quality.
fi: Pakkaa kuvasi tehdäksesi sivustostasi nopeamman, kuitenkin säilyttäen hyvän kuvanlaadun.

en: More on Imagify:
fi: Lisätietoja Imagify:stä:

en: Imagify Plugin Page
fi: Imagify -lisäosan sivu

en: Imagify Website
fi: Imagify:n verkkosivu

en: Review of Image Compression Plugins
fi: Kuvanpakkauslisäosien arvostelu

en: Install Imagify
fi: Asenna Imagify

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
fi: WP Rocket ei pystynyt automaattisesti varmistamaan lisenssiäsi.

en: Follow this <a href="%1$s" target="_blank">tutorial</a>, or contact <a href="%2$s" target="_blank">support</a> to get the engine started.
fi: Seuraa tätä <a href="%1$s" target="_blank">tutoriaalia</a>, tai ota yhteys <a href="%2$s" target="_blank">tukeen</a> saadaksesi moottorin hyrräämään.

en: Clear all Sucuri cache files
fi: Tyhjennä Sucuri:n välimuisti

en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
fi: Tiedostokoko: %1$s. Tietueita yhteensä: %2$s.D

en: %1$sDownload the file%2$s.
fi: %1$sLadataan tiedostoa %2$s.

en: %1$sDelete the file%2$s.
fi: %1$sPoista tiedosto%2$s.

en: Export settings
fi: Vie asetukset

en: Download a backup file of your settings
fi: Lataa asetustesi varmuuskopio

en: Download settings
fi: Latausasetukset

en: Rollback
fi: Palauta

en: Has version %s caused an issue on your website?
fi: Onko versio %s aiheuttanut ongelmia?

en: You can rollback to the previous major version here.<br>Then send us a support request.
fi: Voit palata takaisin edelliseen täysversioon täältä.<br>Tämän jälkeen lähetä meille tukipyyntö.

en: Reinstall version %s
fi: Asenna uudelleen versio %s

en: Debug mode
fi: Vianetsintä-tila

en: Create a debug log file.
fi: Luo vianetsintä-loki.

en: WP Rocket Settings
fi: WP Rocket asetukset

en: version %s
fi: versio %s

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Show Sidebar
fi: Näytä sivupalkki

en: Thanks for choosing to participate in the WP Rocket beta program!
fi: Kiitos kun päätit osallistua WP Rocket Beta -testiohjelmaan!

en: A beta version is usually one that has new features and improvements, but we want to test it a little more before full launch.
fi: Beta-versio on yleensä versio, jossa on uusia ominaisuuksia ja parannuksia, mutta niitä halutaan testata ensin hieman ennen julkaisua.

en: We’d love it if you took our beta versions for a ride, but please keep in mind that it might be less stable than our other releases. Don’t worry, you can switch back to a full release version at any time.
fi: On huippua, jos haluat testata beta-versioitamme. Muista kuitenkin, että beta-versiot saattavat olla epävakaita, mutta älä huoli, voit palata koska tahansa edelliseen versioon.

en: Your mission: please send all feedback about our beta versions, including bug reports, to support@wp-rocket.me
fi: Tehtäväsi: lähetä meille palautetta beta-versioista bugiraporttien muodossa osoitteeseen support@wp-rocket.me

en: If you don’t want to join the beta program, simply close this window.
fi: Jos et halua liittyä beta-ohjelmaan, voit sulkea tämän ikkunan.

en: Activate Rocket Tester
fi: Aktivoi Rocket Testaaja -tila

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect <strong>if granted permission.</strong>
fi: Alla on yksityiskohtainen lista datasta jonka WP Rocket kerää <strong>jos annat sille luvan tehdä niin.</strong>

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
fi: WP Rocket ei koskaan lähetä tietoja verkkotunnuksista, sähköposteista (paitsi lisenssin varmistuksen yhteydessä), IP-osoitteista tai kolmannen osapuolen API-avaimista.

en: Activate Rocket analytics
fi: Aktivoi Rocket -analytiikka

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
fi: Tämä on hyvä lähtökohta korjataksesi useimmat ongelmat.

en: Read the documentation
fi: Lue dokumentaatio

en: How to correctly measure your website’s loading time
fi: Kuinka mittaat sivustosi nopeuden oikeaoppisesti

en: Learn how to use best practices to correctly measure your site's performance.
fi: Lue kuinka mittaat sivustosi nopeuden oikein.

en: Read our guide
fi: Lue ohjeemme

en: Why Google PageSpeed grade should not matter
fi: Miksi Googlen PageSpeed -arvosanalla ei pitäisi olla merkitystä

en: Read more
fi: Lue lisää

en: You have not activated logged-in user cache.
fi: Et ole aktivoinut välimuistia kirjautuneille käyttäjille.

en: Use a private browser to check your website's speed and visual appearance.
fi: Käytä yksityistä selainikkunaa tarkistaaksesi sivustosi nopeuden ja visuaalisen ulkoasun.

en: Need Help?
fi: Tarvitseko apua?
